strona internetowa

Myślisz o stronie internetowej lub blogu? Zobacz możliwości i sprawdź czego potrzebujesz.

Blog lub strona internetowa – bez tego trudno mówić o wizerunku w Internecie i biznesie online. Jednak nie przerażaj się.. nie musisz biegle operować HTML, CSS, PHP, Flash, Java..  

Pierwsze skojarzenie: strona internetowa = HTML. Fakt podstawy HTML i CSS z pewnością mogą się przydać, jednak nie są koniecznością. Mimo wszystko polecam świetny, darmowy kurs HTML: http://www.kurshtml.edu.pl/ Tylko proszę, nie trać czasu na przerabianie go w całości! Po prostu zorientuj się gdzie co się znajduje i sięgaj do konkretnych rzeczy tak często, jak tylko potrzebujesz. Przecież jest wiele innych możliwości na stworzenie bloga lub strony www.

Zobacz jakie masz możliwości

1. Zleć to komuś – wiadomo, to wymaga pewnej inwestycji ale w przypadku sprawdzonych firm daje gwarancję, że strona będzie wyglądała profesjonalnie i działała bez zarzutu. Zanim rozpoczniesz poszukiwania zastanów się, jakim budżetem dysponujesz. Jeśli jest on niewielki to zamiast do firm informatycznych może lepiej skierować swoje kroki do freelancera?  

2. Wykup serwer i zainstaluj darmowe oprogramowanie do tworzenia bloga – przykładowo WordPress lub Joomla. Oszczędzasz pieniądze, ale poświęcasz swój czas. W Internecie znajdziesz bardzo dużo materiałów pokazujących od A do Z jak to zrobić. Jeśli przebrniesz przez instalację możesz wybrać jeden z wielu dostępnych darmowych szablonów lub zakupić szablon, który z pewnością nie będzie tak popularny jak te darmowe i graficznie spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Po postawieniu i dostosowaniu bloga, dodawanie postów jest bardzo łatwe – z pewnością sobie z tym poradzisz.

3. Połącz punkt 1 i 2 – jeśli nie czujesz się na siłach w instalacji i edycji ustawień oprogramowania, to zawsze możesz znaleźć osobę, która zainstaluje go za Ciebie i dostosuje szablon do Twoich oczekiwań. Oszczędzisz swój czas, delegując pracę innym oraz pieniądze, korzystając z darmowego oprogramowania.

4. Skorzystaj z darmowego bloga – blogger.com, blox.pl, blog.pl, blog.onet.pl, blog.interia.pl, mblog.pl itp. itd. Wybór jest duży. Jest to dobre rozwiązanie jeśli myślisz o prywatnym blogu. Załóż sobie konto na 2-3 portalach i zobacz, który najbardziej Ci odpowiada. Co prawda, raczej nie podepniesz tam własnej domeny i pewnie pojawią się jakieś reklamy i ograniczenia, jednak to jest najprostszy i najszybszy sposób na start. Wygląd jest ważny, ale treść najważniejsza! 

5. Skorzystaj z dostępnych CMSów – CMS to narzędzie do zarządzania treścią, tak samo jak WordPress czy Joomla. Jednak w tym punkcie mam na myśli CMS, w którym wykupuje się abonament i automatycznie uzyskuje dostęp do własnej strony. W takim CMSie również można edytować podstrony jak edytorze tekstu. Przykładem może być Implesite, czy 1&1, który pozwala na zmianę wyglądu przy użyciu myszy (bez znajomości HTML). 

6. Stwórz stronę samodzielnie od A do Zten punkt wchodzi w grę tylko i wyłącznie jeśli posiadasz sporą wiedzę informatyczną.  Zakup serwera, tworzenie arkusza stylów, budowanie  struktury strony, baza danych, oprawa graficzna itp. itd. Szkoda czasu na uczenie się tego od podstaw – lepiej skorzystać z gotowych narzędzi. 

Jak widzisz, możliwości jest wiele. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie, w zależności od poziomu informatycznej wiedzy, czasu i budżetu. Zanim dokonasz wyboru zastanów się w jakim celu stawiasz stronę – czy to będzie prywatny blog, czy wizytówka firmy, a może portal lub serwis korporacyjny. Sprawdź również swój budżet i określ czas jaki możesz na ten proces poświęcić. Po takiej szybkiej analizie z pewnością tylko chwilę zajmie Ci podjęcie decyzji, która z opcji jest dla Ciebie najlepsza. Masz jeszcze inny pomysł? Podziel się nim w komentarzu. 

Co jest potrzebne do zrobienia strony internetowej?

Niezależnie jaki wybierzesz sposób stworzenia własnej strony internetowej lub bloga, będziesz potrzebował przygotować lub zainwestować w kilka elementów:

– Domena –  adres URL strony, który wpisujemy w wyszukiwarkę. Najlepiej, aby domena była równoznaczna z nazwą firmy, dzięki temu łatwo ją zapamiętać i nie ma ryzyka, że klient przez przypadek trafi do konkurencji. Dla blogera domena często jest równoznaczna z marką, którą kreuje.

– Serwer – miejsce, w którym zlokalizowana będzie strona. Zazwyczaj w ramach hostingu wykupuje się kawałek przestrzeni, jednocześnie otrzymując szereg innych usług, jak np. poczta e-mail.

– Projekt strony –  określenie jakie informacje zostaną na niej zawarte oraz w jaki sposób zostaną rozmieszczone. Zanim usiądziesz do projektowania strony, powinieneś staranie przemyśleć strategię swojego biznesu, ponieważ ona wprost przekłada się na poszczególne elementy strony.

– Layout – szata graficzna obejmująca wszelkie elementy wizualne, od logotypu, poprzez banery, aż do najmniejszych przycisków.

– CMS – system zarządzania treścią, dzięki któremu łatwo przeprowadza się aktualizacje strony, zarówno wiadomości, jak i wszystkich innych tekstów na niej zawartych. Obecnie już prawie nie powstają strony bez intuicyjnych CMSów – najczęściej stosowane są te bezpłatne i ogólnie dostępne jak WordPress czy Joomla! Jeśli zlecasz stworzenie strony firmie zewnętrznej, to może ona zaproponować własny autorki CMS. Jeśli ufasz firmie, to może być to lepsze rozwiązanie niż np WordPress, do którego potrafią dostać się wirusy czy są włamania. Jednak osobiście polecam te dwa darmowe systemy CMS, głównie z tego względu, że łatwo znajdziesz osobę, która pomoże Ci w razie problemów ze stroną, czy w przypadku wdrażania zmian. Firmy nie są wieczne na rynku, więc może się okazać, że Twój support zniknie wraz z twórcami strony. Weź to pod uwagę wybierając jedną z powyższych możliwości stworzenia strony www.

– Teksty – dopracowane opisy, copywritersko przygotowane oferty, merytoryczne artykuły oraz wszystkie inne materiały, które docelowo znajdą się na stronie. W przypadku blogera teksty to fundament. Jednak strony firmowe czasem są traktowane "byleby coś było", co jest ogromną stratą dla firmy. Czasem niewielkie zmiany o ofercie mogą powodować mocny wzrost konwersji na stronie, a dopracowanie tekstów pod kątem SEO może wywindować stronę  wynikach wyszukiwania.

To wszystko jest niezbędne do stworzenia strony internetowej. Mając tego świadomość możesz zdecydować, czy oddelegujesz wszystko specjalistycznej firmie, czy przykładowo hosting wybierzesz sam, a grafiki zlecisz freelancerowi. Rozważ też przygotowanie strony samodzielnie jeśli Twój budżet jest ograniczony. Jak wspomniałam dostępne są darmowe systemy do tworzenia stron, a w Internecie znajdziesz wiele wartościowych kursów, jak taką stronę wykonać np. na WordPressie.

Jeśli ten tekst Ci się spodobał to proszę podziel się z innymi 🙂