podejmowanie decyzji

Metoda 10-10-10, czyli w jaki sposób podejmować decyzje

Twórcą metody jest Suzy Welch. Idea narodziła się przy wschodzie słońca, na Hawajach. Brzmi wspaniale, jednak ten weekend był dla Suzy koszmarem do tego stopnia, że postanowiła zmienić coś w swoim życiu. Metoda 10-10-10, która pojawiła się w jej głowie była właśnie tym punktem zwrotnym…

Decyzje pełnią kluczową rolę w naszym życiu. To właśnie przez decyzje, kreujemy swoją rzeczywistość. Często, nawet z pozoru błahe wybory, mogą mieć wielkie znaczenie w przyszłości, np. wybranie imprezy zamiast filmu w TV, może w przyszłości zakończyć się wspaniałym małżeństwem.

Metoda 10-10-10 znacznie ułatwia proces podejmowania decyzji. W zależności od problemu może trwać parę sekund, lub kilka godzin. Jednak niezależnie od tego, należy przejść przez 3 etapy:

1. Zadanie pytania – problem należy ująć w taki sposób, aby zawrzeć go w jednym pytaniu, np. Czy powinnam rzucić pracę? Czy powinnam pozostać w związku, czy go zakończyć?
2. Gromadzenie danych – można przeprowadzić ten etap w głowie, na kartce lub w komputerze. Najważniejsze żeby zadać sobie pytanie, jakie będą konsekwencje mojej decyzji za 10 minut, 10 miesięcy i 10 lat. Tych dziesiątek nie należy traktować dosłownie. Jest to tylko zobrazowanie trzech perspektyw: konsekwencji krótko-, średnio- i długoterminowych. Im więcej danych zbierzemy, tym łatwiej będzie nam wyobrazić sobie skutki decyzji na tych trzech płaszczyznach. Czasem to, co będzie katastrofą już teraz, może przynieść oczekiwane rezultaty w dalekiej przyszłości, lub perspektywie kilku miesięcy. I odwrotnie.. warto się nad tym zastanowić.
3. Analiza – to jest moment, w którym przyglądamy się naszym przemyśleniom. Podstawą tego etapu jest wyraźnie wykreowany system wartości. To właśnie poprzez pryzmat wartości – przekonań, celów, marzeń i potrzeb, oceniamy skutki i podejmujemy decyzję.

Jak widać, metoda jest prosta i oczywista. Jednak jak często zdarza się nam zdystansować do problemu i przemyśleć konsekwencje wszystkich możliwych wariantów aż w trzech perspektywach czasowych? Niestety większość decyzji podejmuje się intuicyjnie, pod wpływem emocji. Metodą 10-10-10 można się posłużyć przy decyzjach grupowych – by wypracować wspólne stanowisko. Zarówno w pracy, jak i w domu, czy wśród przyjaciół. Używając tej metody w prosty sposób można wyjaśnić, dlaczego podjęliśmy taką a nie inną decyzję. Dostarcza ona mocnych argumentów.
Ta metoda odmieniła życie wielu ludziom. Wypróbuj ją!

Literatura:
Suzy Welch – „10 minut, 10 miesięcy, 10 lat. Metoda, która odmieni wasze życie”

Jeśli ten tekst Ci się spodobał to proszę podziel się z innymi 🙂