biznes online

Twarze Biznesu Online

Co widzisz, gdy mowa o biznesie online? Potężny sklep internetowy? Portal? Aplikację? A może freelancera wyciągającego nogi na własnym tarasie z laptopem na kolanach? Niezależnie jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie, to zapewne połączyłeś je ze słowem „Internet”. Dla mnie własny biznes online to synonim wolności. Sposób na życie, który daje nieograniczone możliwości – wyrywamy się ze schematu pracy 8h / 5 dni w tygodniu. Możemy pracować tam gdzie chcemy i wtedy kiedy chcemy. Oczywiście wiele zależy od specyfiki biznesu, ponieważ niektóre narzucają pewien schemat pracy, jednak najważniejsze, że sami podejmujemy tę decyzję.

Czy biznes online jest 100% online?

No właśnie – czy każdy biznes online, jest 100% online? Czy wszystkie rodzaje pozwalają żyć na własnych zasadach i pracować z dowolnego miejsca na świecie? Często o e-biznesie mówi się, gdy głównym kanałem dystrybucji jest Internet. Najlepszym przykładem jest tutaj e-commerce: sklep internetowy może sprzedawać e-booki i być w 100% zautomatyzowany lub być internetową drogerią, gdzie trzeba dbać o stany magazynowe, pakowanie, dostawę itp. a Internet jest jedynie kanałem dystrybucji. Czy oba sklepy są biznesami online? Myślę, że można tak założyć.

W cyklu artykułów „Twarze Biznesu Online” chciałabym przedstawić wszelkie możliwości jakie stoją przed Tobą, jeśli w Twojej głowie pojawi się myśl o własnym e-biznesie.  Popatrzymy na różne rodzaje działalności internetowej z perspektywy pracy zdalnej, elastyczności, kosztów, wiedzy i doświadczenia.

Jestem oczarowana możliwościami jakie daje Internet oraz jak dzięki biznesowi online możemy kreować swoje życie. Jeśli kiedykolwiek myślałeś o działalności online to mam nadzieję, że cykl artykułów „Twarze Biznesu Online” naprowadzi Cię na właściwą drogę i pchnie do działania.

Rodzaje biznesu online

Jakie rodzaje biznesu online wyszczególniam w tym cyklu? A może, żeby dokładniej to określić – jakie sposoby zarabiania przez Internet wyodrębniam?

  1. Sklep internetowy
  2. Portal internetowy
  3. Narzędzia / aplikacje
  4. Blog – produkty/ usługi własne
  5. Blog – reklamowanie innych
  6. Freelancing
  7. Multi Level Marketing
  8. Programy typu Revshare

Jeśli pominęłam jakiś sposób zarabiania przez Internet / rodzaj biznesu online to koniecznie daj mi znać – uzupełnię cykl o kolejny artykuł.

Biznes online często charakteryzuje się niską barierą wejścia na rynek. Zewsząd słychać nawoływania – „zacznij pisać blog”, „załóż swój sklep internetowy w 1 dzień”, „zostań ekspertem, zarabiaj na wiedzy” itp. Z jednej strony cieszę się, że przedsiębiorczość, praca zdalna czy marketing internetowy są mocno promowane. Z drugiej jestem pełna obaw jeśli chodzi o rozczarowanie osób ogarniętych hurraoptymizmem oraz psucie rynku jakie następuje.  Piszę o tym dlatego, że musisz mieć świadomość, iż biznes online jest BIZNESEM, a to oznacza, że wymaga dużego nakładu pracy, samodyscypliny, organizacji pracy własnej, inwestycji czasu i pieniędzy, wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, marketingu, sprzedaży itp. Nie chcę Cię zniechęcać, bo wszystkiego można się nauczyć, jeśli się chce i ma wewnętrzną siłę. Jednak musisz mieć świadomość jaka droga roztacza się przed Tobą. Gorąco Cię zachęcam do przejęcia sterów własnego życia i zastanowienia się jak ma ono wyglądać.

 

Jeśli ten tekst Ci się spodobał to proszę podziel się z innymi 🙂